لایه خارجی زمین که پوسته نامیده میشود نسبت به بقیه زمین مثابه پوست هلو است با این وجود برای ما اهمیت زیادی دارد.زیرا مواد گوناگون از قبیل سوخت ها و کانیهای مثل تالک برای تهیه پودر بچه نمک برای غذا طلا برای تجارت از همین پوسته بدست می اید.حوادثی چون فوران آتشفشان کوهزایی وهوازدگی و فرسایش و حتی زمین لرزه تماما به سنگها و کانیها مربوط است.

کانی(MINERAL):به موادی اطلاق میشود که طبیعی جامد و غیر آلی و دارای ساختمان مشخص داخلی و خواص شیمیایی مخصوص به خود می باشند.

خواص فیزیکی کانیها:

۱-شکل بلور:اکثر مردم فکر میکنند که بلور جسمی کمیاب است در حالی که بسیاری از اجسام غیر آلی از بلورها ساخته شده اند.

۲-جلا(luster):نشانگر ظاهر یا کیفیت انعکاس نور از سطح یک کانی است.

۳-رنگ(color):از بارزترین خصوصیات کانیهاست اما اغلب از موارد ویژگی قابل اعتمادی محسوب نمی شود.

۴_رنگ خاکه(streak):در واقع رنگ پودر کانی است که از کشیدن آن به سطح چینی بدون لعاب حاصل می شود.

۵-سختی(hardness):مقاومت کانی در برابر سایش و خراش است که ۱ تا ۱۰ می باشد ۱ که کمترین سختی را دارد مربوط به تالک می باشد و ۱۰ مربوط به الماس که بیشترین سختی را داراست.

۶:کلیواژ/رخ(cleavage):عبارت از تمایل یک کانی به شکستن در امتداد سطوح پیوند ضعیف است.

۷-شکستگی(fracture): در مورد کانی های که کلیواژ ندارند واژه شکستگی به کار می رود.

۸-وزن مخصوص(specific gravity):عددی است که وزن یک کانی را نسبت به وزن آب هم حجمش نشان می دهد.به عنوان مثال  اگروزن یک کانی ۳ برابر وزن آب هم حجمش باشد دارای وزن مخصوص ۳ است.

انواع کانیها:

۱- کانیهای سیلیکاته:دارای ساختمان چهار وجهی هستند از سیلیسم و اکسیژن تشکیل شده اند مانند کوارتز

-۲کانیهای غیر سیلیکاته:گرچه کانیهای غیر سیلیکاته در مقایسه با سیلیکاته ها کمیاب ترند ولی از نظر اقتصادی ارزش دارند مانند هماتیت برای تولید آهن

سنگ(rock): مجموعه ای از یک یا چند کانی است

انواع سنگها:

۱-سنگهای آذرین:سنگهای هستند که بر اثر سرد شدن مواد مذاب بدست می آید

۱-۱:سنگ اذرین درونی:از سرد شدن مواد مذاب درون پوسته زمین بدست می آیید مانند گرانیت

۲-۱:سنگهای اذرین بیرونی: ازسرد شدن مواد مذاب بر روی پوسته زمین به وجود می آید مانند ریولیت

۲-سنگهای رسوبی:که از روسوب گذاری سنگهای دیگر در محیط های رسوبی به وجود می آیید مانند شیست یا زغال سنگ که از رسوبات گیاهان است

۳-سنگهای دگرگونی:بر اثر دگرگونی سنگهای آذرین و یا رسوبی بر اثر فرسایش هوازدگی نفوذ آب ساختار شیمیای و یا فیزیکی سنگ تغییر کنند مانند گنایس که نوع دگرگون شده گرانیت است

کانی ماده‌ی طبیعی، غیرآلی، بلوری و جامد است که در ترکیب سنگ‌های پوسته‌ی زمین یافت می‌شود. برخی کانی‌ها از یک عنصر خالص و بسیاری از آن‌ها از دو یا چند عنصر درست شده‌اند. در هر صورت، کانی‌ها ترکیب شیمیایی معینی دارند. واژه‌ی کانی از واژه‌ی فارسی کان گرفته شده است که در زبان عربی به آن معدن گفته می‌شود. بنابراین، کانی به ماده‌ای گفته می‌شود که به طور طبیعی از معدن(کان) به دست می‌آید و معدن بخشی از پوسته‌ای زمین است که در آن‌جا به اندازه‌ی چشم‌گیری، کانی یافت می‌شود. موادی مانند شیشه، چینی، آلیاژ‌های گوناگون، که انسان‌ آن‌ها را ساخته است، و موادی مانند مروارید صدف، استخوان، عاج و بسیاری دیگر، که جان‌داران می‌سازند، کانی نیستند.

ویژگی‌های کانی‌ها

کانی‌ها ترکیبات همگنی هستند؛ یعنی، ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی همه‌ی ذره‌های سازنده‌ی آن‌ها، یکسان است. برای مثال، اگر یک قطعه هالیت(نمک خوراکی) را به ذره‌های بسیار کوچکی بشکنیم، همه‌ی ذره‌های به دست آمده، مزه‌ی شوری دارند، به سادگی در آب حل می شوند و دیگر ویژگی‌های نمک را نشان می‌دهند.

کانی‌ها مواد بلوری و جامدی هستند؛ یعنی، ذره‌های سازنده‌ی آن‌ها بر اساس نظم و قانون معینی کنار هم قرار گرفته‌اند؛ به نحوی که، همه‌ی سطح‌های بیرونی یک کانی، صاف است. شکل بلوری و منظم کانی‌ها از آرایش اتم‌ها و مولکول‌های درونی آن‌ها ناشی می‌شود.

هر کانی ترکیب شیمیایی ثابتی دارد. برای مثال، پیریت همیشه Fe2S و کلسیت CaCO3 همواره است. البته، در برخی کانی‌ها ممکن است نسبت برخی عنصرها تغییر کند. برای مثال، در کانی الوین( FeMgSiO4 ) ممکن است درصد آهن و منیزیم از بلوری به بلوری دیگر، از صفر تا صد درصد تغییر کند.

برخی کانی‌ها، مانند طلا، از یک عنصر درست شده‌اند. البته، طلا کم‌تر به صورت خالص یافت می‌شود. بلورهای مکعبی و زرد رنگ طلا، اگر با نقره همراه باشند، روشن‌تر و اگر با مس همراه باشند، قرمزتر به نظر می‌رسند. بسیار از کانی‌ها از دو یا چند عنصر متفاوت هستند که با هم مخلوط شده و ماده‌ی مرکبی به وجود آورده‌اند. برای مثال، فراوان‌ترین کانی، یعنی کوارتز، ترکیبی از سیلیسیم و اکسیژن است.

شکل‌گیری کانی‌ها

کانی‌ها از پیوندهای گوناگون بین اتم‌های عنصرها به وجود می‌آیند. تا کنون ۹۲ عنصر در طبیعت شناسایی شده است. از بین این ۹۲ عنصر طبیعی، ۸ عنصر اکسیژن، سیلیسیوم، آلومینیوم، آهن، کلسیم، سدیم، پتاسیم، و منیزیم، حدود ۵/۹۸ درصد کانی‌ها را می‌سازند. از ترکیب‌شدن این عنصرها با هم، کانی‌ها گوناگونی به وجود می‌آید. برای مثال، از ترکیب شدن اکسیژن با سیلیسیوم، اکسید سیلیسیوم SiO2 (کوارتز) و از ترکیب‌شدن اکسیژن، سیلیسیوم، منیزیم و آهن، الوین( FeMgSiO4 ) به دست می‌آید.

کانی‌ها علاوه بر این که از نظر ترکیب شیمیایی با هم تفاوت دارند، از نظر شکل ظاهری، رنگ، اندازه و دیگر ویژگی‌ها نیز تفاوت‌های زیادی با هم دارند. این تفاوت‌ها از چگونگی شکل‌گیری آن‌ها برمی‌خیزد. برخی کانی‌ها از سرد شدن ماده‌ی مذاب به دست می‌آیند. همه‌ی کانی‌های سنگ‌های آذرین، مانند کوارتز، فلدسپات، میکا و الوین، این گونه به وجود می‌آیند.

برخی دیگر از کانی‌ها از سرد شدن بخار در سطح سنگ‌ها یا شکاف‌های موجود در آن‌ها به وجود می‌آیند. سرد شدن گاز گوگرد در قله‌های آتش‌فشانی دماوند و تفتان، نمونه‌ای از این فرایند است. کانی‌ها دیگری از بخار شدن محلول‌هایی به وجود می‌ایند که به اندازه‌ی اشباع رسیده‌اند. برای مثال، از بخار شدن آرام‌ دریاچه‌های مرکزی ایران، نمک و گچ به دست می‌آید.

برخی کانی‌ها از واکنش‌های شیمیایی یون‌ها در آب به وجود می‌آیند. برای مثال، در دریاهای گرم، یون کلسیم( ۲Ca) با یون کربنات( CO32)ترکیب می‌شود و کانی کلسیت(CaCO3) ته‌نشین می‌شود. برخی کانی‌ها نیز پیامد تخریب شیمیایی کانی‌ها دیگر هستند. برای مثال، از تجزیه‌ی شیمیایی فلدسپات‌ها، کانی‌های رستی(کانی‌های تشکیل‌دهنده‌ی خاک) به وجود می‌آیند.

شناسایی کانی‌ها

زمین‌شناسان برای شناسایی کانی‌ها از روش‌های گوناگونی، مانند رنگ‌ شعله، طیف نوری، میکروسکوپ‌های پلاریزان، میکروسکوپ الکترونی و پرتو ایکس، بهره می‌گیرند.

رنگ‌شعله. در این روش تکه‌ای از کانی یا پودر آن را روی شعله نگه می‌دارند و با دستگاهی به آن می‌دمند. با تغییر رنگی که در شعله پدید می‌آید، می‌توان برخی از کانی‌ها را شناسایی کرد. سدیم رنگ زرد، پتاسیم رنگ نارنجی، منیزیم رنگ قرمز، کلسیم رنگ نارنجی، باریم رنگ سبز مایل به زرد و مس رنگ سبز درخشان، به وجود می‌آورد.

طیف نور. در این روش مقدار اندکی از یک کانی را در دستگاهی، که با جرقه‌ی الکتریکی و در فشار زیاد کار می‌کند، قرار می‌دهند تا کانی بخار شود. در این حالت، اتم‌های عنصرهای سازنده‌ی کانی، طول موج ویژه‌ای تولید می‌کنند که پس از عکس‌برداری می‌توان با کمک آن‌ها به عنصرهای سازنده‌ی کانی پی ‌برد.

میکروسکوپ پلاریزان. در این روش، ضخامت یک قطعه سنگ را که دارای کانی‌های گوناگون است، به اندازه‌ای کم می‌کنند تا شفاف شود و نور از آن بگذرد. سپس آن را زیر میکروسکوپ پلاریزان بررسی می‌کنند. اکنون از روی شکل ظاهری، نوع شکستگی، ضریب شکست نور، رنگ و دیگر ویژگی‌ها، کانی را شناسایی می‌کنند.

میکروسکوپ الکترونی. لایه‌ی نازکی از کانی را با این میکروسکوپ مطالعه می‌کننند. باریکه‌ی الکترونی به کانی برخورد می‌کند و بخشی از آن به کانی جذب می‌شود که سایه‌ای از کانی روی صفحه‌ی ویژه‌ای به وجود می‌آورد. بررسی این سایه از نظر شکل ظاهری، شکستگی‌ها و ساختمان درونی کانی‌ها، به شناسایی کانی می‌انجامد.

پرتو ایکس٫ این روش در شناسایی کانی‌ها، به‌ویژه کانی‌هایی که ترکیب شیمیایی مشابهی دارند، بسیار کارآمد است. پرتوهای ایکس را به بلور کانی می‌تابانند. بخشی از این پرتوها از کانی می‌گذرد و بخشی پس از برخورد با ذره‌هایی که در گوشه‌های شبکه‌ی بلور کانی قرار دارند، بازتاب می‌یابد. با بررسی عکس به دست آمده از اثر این پرتوها بر فیلم عکاسی، می‌توان کانی مورد نظر را شناسایی کرد.

شناسایی کانی‌های آشنا

به کمک ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی کانی‌ها، می‌تـوان به روش‌های ساده‌تری برخی از کانی‌های بسیار شناخته شده را شناسایی کرد.

شکل بلور. اندازه‌ی بلورها ممکن است بسیار بزرگ یا بسیار کوچک باشد. در حالی که وزن کانی بریل ممکن است تا ۲۰۰ تن هم برسید، برخی کانی‌ها تنها با پرتوهای ایکس دیده می‌شوند. شکل کانی‌ها نیز بسیار گوناگون است. با وجود این، زاویه‌های بین سطح‌های مشابه در همه‌ی بلورهای یک کانی همواره یکسان است. برای مثال، بلور نمک، چه بزرگ و چه کوچک، همواره مکعبی شکل است و بین سطح‌های خود، زاویه‌ ۹۰ درجه دارد.

سختی. دانشمند اتریشی به نام فردریش موهس(۱۸۳۹-۱۷۷۳) مقیاسی برای درجه‌ی سختی کانی‌ها وضع کرد. مقیاس او از درجه‌ی یک برای تالک(نرم‌ترین کانی) تا درجه‌ی ۱۰ برای الماس (سخت‌ترین کانی) است. بر اساس این مقیاس، سختی ناخن انسان، ۵/۲، سکه‌ی مسی ۵/۳ و چاقوی فولادی قلم‌تراش، ۵/۵ است. اکنون با توجه با این که در اثر کشیدن این چیزها بر سطح کانی، در آن خراش ایجاد می‌شود یا نه، سختی کانی را اندازه می‌گیرند و با توجه با سختی، کانی را شناسایی می‌کنند.

رَخ(کلیواژ). رخ به شکستگی کانی‌ها در راستای سطح صاف، پس از وارد شدن ضربه‌ای شدید، مانند ضربه‌ی چکش، گفته می‌شود. میکا در یک جهت می‌شکند و ورقه ورقه می شود؛ کوارتز خورد می‌شود؛ نمک خوراکی رخ سه جهتی قائم و کلسیت رخ سه جهتی غیر قائم دارد.

رنگ. برخی کانی‌ها همیشه به یک رنگ دیده می‌شوند. برای مثال، طلا همواره De ar inte heller banbrytande men erbjuder ett klassiskt onlinesverigecasinon.com fullt med spanning och underhallning. زرد، مالاکیت، گرافیت همیشه سیاه و مالاکیت به رنگ سبز فیروزه‌ای است. رنگ را باید در سحی که به تازگی شکسته شده است، مشاهده کرد. زیرا هوازدگی رنگ سطح رویی را تغییر می‌دهد.

اثر بر چینی بدون لعاب. در این روش کانی را بر چینی بدون لعاب( پشت نعلبکی بخشی که لعاب ندارد) می‌کشند تا لایه‌ی نازکی از آن بر سطح چینی بماند. کانی‌های نافلزی اثر بی‌رنگ یا به رنگ روشن دارند و کانی‌های فلزی رنگ‌های تیره‌تری پدید می‌آورند. برای مثال، کانی زرد رنگ پیریت، رنگ سیاه برجای می‌گذارد و اثر هماتیت، که بیش‌تر به رنگ خاکستری و ساه است، قرمز قهوه‌ای دیده می‌شود.

جلا. جلو یا درخشندگی سطح کانی نیز در شناسایی آن سودمند است. کانی‌های فلزی نور را به‌خوبی بازمی‌تابانند و به اصطلاح جلای فلزی دارند. هالیت و کوارتز، جلای شیشه‌ای و اوپال و اسفالریت، جلای صمغی دارند.

چگالی(جرم‌حجمی). برای به دست آوردن چگالی کانی‌ها، جرم آن‌ها را با ترازو و حجم را با استوانه‌ی درجه‌بندی شده دارای آب، اندازه می‌گیرند تا با تقسیم کردن جرم بر حجم، چگالی کانی به دست آید. چگالی بیش‌تر کانی های سیلیکاتی، که بخشی زیادی از پوسته‌ی زمین را می‌سازند، حدود ۵/۲ تا ۵/۳ گرم بر سانتی‌متر مکعب است. کانی‌هایی که در ساختمان خود عنصرهای سنگینی مانند سرب و باریوم دارند، دارای چگالی بالایی هستند. برای مثال، چگالی گالن(PbS)، حدود ۵/۷ گرم بر سانتی‌متر مکعب است.

نام‌گذاری کانی‌ها

بیش‌تر کانی‌ها نام‌های کهنی دارند و اثر واژگان یونانی و رومی را بر خود دارند. برخی کانی‌ها نیز به نام کاشفشان یا برای سپاس‌گذاری از کوشش‌های دانشمندان بزرگ نام‌گذاری شده‌اند. به‌طور کلی نام کانی‌ها به روش‌های زیر برگزیده شده است:

۱٫ نام برخی کانی‌ها بسیار کهن است و هنوز دلیل نامیده شدن به چنین نام‌هایی را به‌درستی نمی‌دانیم؛ مانند کوارتز٫

۲٫ نام برخی از کانی‌ها از نام کاشفشان گرفته شده است؛ مانندکوولیت از کوولی، کانی‌شناس ایتالیایی.

۳٫ نام برخی کانی‌ها از نام جایی گرفته شده که نخستین‌بار در آن‌جا پیدا شده‌اند؛ مانند آرگونیت از آرگون در اسپانیا.

۴٫ برخی کانی‌ها نام‌های افسانه‌ای دارند؛ مانند مارتیت از مارس(خدای جنگ).

۵٫ نام برخی کانی‌ها از ترکیب شیمیایی آن‌ها گرفته شده است؛ مانند سیدریت از سیدروس به معنای آهن.

۶٫ نام برخی از کانی‌ها از ویژگی‌های فیزیکی آن‌ها گرفته شده است؛ مانند باریت از باروس به معنای سنگین.

۷٫ نام برخی از کانی‌ها از نوع کاربرد آن ها گرفته شده است؛ مانند نفریت از نفرون کلیه‌ها، زیرا این کانی برای درمان آسیب‌ها کلیه سودمند است.

۸٫ نام برخی از کانی‌ها از رنگ آن‌ها گرفته شده است؛ مانند الوین به معنای کانی سبز زیتونی.

۹٫ برخی کانی‌ها نام محلی دارندکه جنبه‌ی جهانی پیدا کرده است؛ مانند کرندوم و سافیر که نام هندی این کانی‌هاست.

کانی‌هایی با نام‌های ایرانی

۱٫ بیرونیت( Birunite ): سیلیکات کلسیم و کربنات کلسیم آب‌دار

این کانی در سال ۱۹۵۷ میلادی کشف و به افتخار دانشمند ایرانی، ابوریحان بیرونی نام‌گذاری شد تا بزرگ‌داشتی بر پژوهش‌های وی درباره‌ی کانی‌ها و سنگ‌ها باشد.

۲٫ آویسنیت( Avicennite ): اکسید WMS is a classical supplier to Casinos Scientific Games, however, does its business mainly in Europe, for pubs and bingo halls, in 1000's of locations with frequently just 2-5 machines each. تالیوم و آهن

این کانی در سال ۱۹۵۸ میلادی کشف شد و به افتخار دانشمندایرانی، ابن سینا، نام‌ گذاری شد. ابن سینا نخستین طبقه‌بندی کانی‌ها را در کتاب شفا آورده است.

۳٫ تالمسیت( Talmessite ): آرسنات آب‌دار (کلسیم، منیزیم و باریوم)

این کانی را باریان و هرپن در سال ۱۹۶۰ در معدن قدیمی تالمسی در کنار دهی به همین نام در انارک یزد کشف کردند و نام این معدن را بر آن گذاشتند. این کانی ویژگی فاوئورسان دارد و رنگ آن بی‌رنگ تا سبز می‌شود.

۴٫ ایرانیت( Iranite ): کرومات سرب آب‌دار

این کانی را باریان و هرپن در سال ۱۹۶۳ در یکی از معدن‌های قدیمی سه‌برز در شمال غربی انارک کشف کردند و نام ایرانیت را بر آن نهادند. این کانی زرد زعفرانی و دارای جلای شیشه‌ای، در پیرامون نایبندان نیز یافت می‌شود.

۵٫ خونیت( Khuniite ): کرومات سرب، روی و مس

این کانی را ادیب و اتمان در سال ۱۹۷۰ میلادی در معدن قدیمی خونی در شمال انارک کشف کردند. این کانی به کانی ایرانیت شباهت زیادی دارد، اما رنگ زرد آن به قهوه‌ای گرایش دارد.

۶٫ انارکیت( Anarakite ): کلرید بازی روی و مس

این کانی را ادیب و اتمان در سال ۱۹۷۲ در انارک کشف کردند و نام همین بخش را بر این کانی سبز رنگ نهادند.

۷٫ خادمیت( Khademite ): سولفات بازی و آب‌دار آلومینیوم

این کانی را باریان، برتلون و صدرزاده در ساغند یزد کشف کردند و به افتخار نصرالله خادم، ریاست آن زمان سازمان زمین‌شناسی ایران، نام‌گذاری کردند.

طبقه‌بندی کانی‌ها

طبقه‌بندی کانی‌ها ممکن است برپایه‌ی چگونگی شکل‌گیری آن‌ها انجام شود. بر این اساس، آن‌ها را به کانی‌های ماگمایی، رسوبی و دگرگونی طبقه‌بندی می‌کنند. روش دیگر برای طبقه‌بندی کانی‌ها، توجه به ترکیب شیمیایی آن‌هاست که در این‌جا مورد توجه است.

1- سلیکات‌ها: از ترکیب شدن سیلیسوم، اکسیژن و یک یا چند فلز به دست می‌آیند. به دو دسته‌ی سیلیکات‌های تیره(دارای آهن و منیزیم) و سیلیکات‌های روشن(بدون آهن و منیزیم) تقسیم می‌شود. الوین، پیروکسین، آمفیبول، میکای سیاه، تورمالین، تالک، سرپانتین و آزبست، نمونه‌هایی از دسته‌ی نخست، کوارتز، فلدسپات، میکای سفید و کائولینیت، نمونه‌هایی از دسته‌ی دوم هستند.

2- سولفات‌ها: از ترکیب شدن اکسیژن، گوگرد و یک یا چند فلز به دست می‌آیند. حدود ۱۵۰ کانی از این گونه وجود دارد که انیدریت، ژیپس، باریت و آلونیت از آن‌ها هستند.

3- کربنات‌ها: از حل شدن دی‌اکسیدکربن در آب باران، اسیدکربنیک به دست می‌آید و این اسد یون بی‌کربنات را به وجود می‌آیورد. از ترکیب شدن این یون با یون‌ها مثبت فلزی، حدود ۷۰ گونه کانی کربناتی به وجود آمده است. کلسیت، دولومیت، منیزیت، سیدریت، اسمیت‌ سونیت، سروزیت و مالاکیت از آن‌ها هستند.

4- فسفات‌ها: از ترکیب شدن فسفر، اکسیژن و یک یا چند فلز به دست می‌آیند. آپاتیت و فیروزه نمونه‌هایی از این دسته هستند.

5- هالیدها: ترکیب‌های گوناگونی از هالوژن‌ها، یعنی کلر، فلئور، برم و ید با یک فلز هستند. هالیت، سیلویت و فلئوریت از این دسته‌اند.

6- سولفیدها: ترکیبی از گوگرد با یک فلز هستند. بیش از ۲۰۰ نوع سولفید در طبیعت پیدا شده که گالن، پیریت، اسفالریت وکالکوسیت از آن‌ها هستند.

7- اکسیدها: از ترکیب شدن اکسیژن با یک فلز به دست می‌آیند. یخ، هماتیت، مانیتیت، لیمونیت و کورندوم از این دسته‌اند.

8- عنصرها: از بین همه‌ی عنصرهایی که در زمین پیدا می‌شود، فقط حدود ۲۰ عنصر به صورت خالص می‌تواند سازنده ی کانی ها باشند. طلا، نقره، مس، کربن و گوگرد از این دسته‌اند.

کاربرد کانی‌ها

کانی‌ها در آغاز به همان صورت که از پوسته‌ی زمین به دست می‌آمدند، به کار می‌رفتند. برخی از این کانی‌ها که بلورهای ظریف و پایدار در برابر فرسایش داشتند، پس از صیقل‌کاری و تراش خوردن، به عنوان آرایش به کار می‌رفتند. به این کانی‌ها سنگ‌های قیمتی یا جواهر می‌گوییم. الماس، فیروزه، یاقوت کبود، زمرد، زبرجد، لعل، چشم گربه، عقیق، مروارید، و درّکوهی از مهم‌ترین کانی‌های گران‌بها هستند.

از زمانی که بشر به فن‌آوری ذوب کردن فلز، قالب‌ریزی و تولید آلیاژ دست یافت، کاربرد کانی‌ها نیز گسترش یافت. امروزه بیش از ۴۰ نوع کانی و صدها ترکیبی که از آن‌ها به دست می‌آید، در صنعت کاربرد دارند. در ادامه به برخی از این کاربردها اشاره می شود.

الیوین: جواهر و مواد دیرگداز

پیروکسن‌ها: جواهر، به دست آوردن فلزهای کمیاب

آمفیبول‌ها: جواهر، پارچه‌ی مقاوم به آتش و مواد دیرگداز

میکاها: عایق الکتریکی در رادیو، تلویزیون و دیگر دستگاه‌های الکتریکی، شیشه‌ی دریچه‌ی کوره‌های ذوب فلز، کاغذ دیواری، لاستیک‌سازی، کاغذ معمولی، رنگ‌روغن نسوز، طلق سماور و چراغ آشپزخانه

تورمالین: الکترونیک، به دست آوردن بُر، جواهر

تالک: کاغذسازی، نساجی، لاستیک سازی، صابون خیاطی، صفحه کلید برق، سرامیک‌سازی، حشره‌کش، عایق پشت‌بام، پودر بچه و مواد آرایشی

سرپانتین: سنگ‌ روکار ساختمان، مواد دیرگداز، به دست آوردن منیزیم

آزبست: پارچه‌ی نسوز، توری چراغ، عایق حرارتی، لنت ترمز، لوله و ورقه‌های سیمانی. کاربرد آن به دلیل نقش آن در بروز بیماری در شش‌ها، ممنوع شده است.

کوارتز : ساعت‌سازی، ابزارهای نوری و اخترشناسی، کاغذ، شیشه، سمباده و جواهر

ارتوزها: لعاب چینی و کاشی

پلاژیوکلازها: جواهر و نمای ساختمان

کائولینیت: ظرف چینی، کاغذ، رنگ‌ و پلاستیک

ژیپس: ساختمان‌سازی، مجسمه‌سازی، کاغذ، کند‌کننده در سیمان پورتلند، افزایش باروری خاک، بتونه‌ی نقاشی و برای رشد مخمرها در صنعت غذا.

باریت: دارو، عکس‌برداری از لوله‌ی گوارش، رنگ، پلاستیک، مواد عایق، کاغذ و گل حفاری

کلسیت: سنگ نمای ساختمان، مجسمه‌سازی، سیمان، تصفیه‌ی آب، شیشه‌سازی، چرم‌سازی، ابزارهای نوری برای ایجاد نور پلاریزه، کاغذ سازی، کشاورزی و ذوب فلزها

دولومیت: ساختن آجر برای آستر کوره‌های حرارتی و سیمان پورتلند

منیزیت: آجر نسوز، به دست آوردن منیزیم

زرنیخ: پزشکی، رنگ‌سازی، حشره کش و تهیه‌ی ارسنیک

آپاتیت: کودهای شیمیایی و اسیدفسفریک

مالاکیت: مواد آرایشی، نمای درونی ساختمان و تهیه‌ی مس

هالیت : سدیم و کلر، شوینده‌ها، پارچه بافی، چوب‌بری، رنگرزی، چرم‌سازی، کودسازی، نگهداری مواد غذایی و خنک کننده‌ی موتور یخچال

سیلویت: به دست آودرن پتاسیم و کلر و کود شیمیایی

فلوئوریت: ذوب فلزها و ابزارها نوری

گوگرد: اسیدسولفوریک، لاستیک‌سازی، نساجی، دباغی، رنگ‌سازی، کاغذسازی، مواد منفجره، کبریت‌سازی، سم دفع آفت، کود و حشره‌کش

طلا: جواهر، سکه، دندان، ترانزیستورها و دیودها، هواپیماسازی، صنعت فضا وکاتالیزور فرایندهای شیمیایی

نقره: جواهر، سکه، کاغذسازی و کاتالیزور فرایندهای شیمیایی

مس: صنعت الکتریکی و الکترونیک، لوله‌سازی، سکه، ظرف، آلیاژ، رنگ آب و سبز، آبکاری، مواد آرایشی، فرایندهای شیمیایی و محلول شوایتزر(حلال سلولز پنبه)

الماس: جواهر، ابزار برنده و سایند و سرمته‌ی حفاری

گرافیت: ساختن بوته‌ی کوره‌های فولادسازی، رنگ‌سازی، صنعت برق، نیروگاه‌های هسته‌ای، واکس و مدادسازی

از بسیاری از کانی‌ها نیز فلزهای مهمی به دست می‌آید یا در فرآیند تولید فلز به کار می‌روند:. سیدریت، مانیتیت، هماتیت و لیمونیت(آهن)، اسمیت سونیت و اسفالریت(روی)، سروزیت و گالن(سرب)، کالکوسیت، کالکوپیریت و کوپریت(مس).

استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلا مانع است.

بسياري از ما هنگام خريد جواهر آلات و سنگ‌هاي زينتي تنها به ظاهر زيباي آنها اهميت مي‌دهيم. در واقع جنبه زينتي آنها براي ما مهم‌تر است. در حالي كه درگذشته افراد بيشتر به خواص سنگ‌ها و ويژگي‌ درماني آنها توجه داشتند. حتي بعضي از مردم به تاثير سنگ‌ها به شانس و اقبال و نحس وشوم بودنشان نيز معتقدند.

امروزه دانشمندان به اين نتيجه رسيده‌اند كه سنگ‌ها داراي خواص مغناطيسي و درماني هستند، به همين دليل از آنها در علوم طبي و صنعت استفاده مي‌كنند.

سازگاري و ناسازگاري سنگ‌ها زماني براي ما آشكار مي‌شود كه از آنها استفاده كنيم. به همين دليل لازم است كه سنگ‌ها را بشناسيم و از آنهايي كه با طبع ماهمخواني دارد، استفاده كنيم. اين مطلب خواص درماني سنگ‌ها را بازگو مي‌كند.

عقيق
نام سنگ: عقيق
معروفيت: سنگ مقدس
رنگ سنگ: نارنجي، قهوه‌اي، زرد، آبي، خاكستري و رنگ‌هاي روشن سفيد و رنگ صورتي ديده مي‌شود.
مكان سنگ: آمريكا، برزيل، آلمان، يمن.
نوع تركيب سنگ: از گروه كلسدوئين‌ها مي‌باشد.
مقاومت سنگ: در برابر مواد شيميايي مقاوم مي‌باشد.
بازتاب سنگ: انرژي مثبت آن در توليدمثل نقش خوبي دارد.
محل چاكراي سنگ: در چاكراي خاجي به كار مي‌رود.
استفاده خاص از سنگ: افرادي كه داراي انرژي منفي هستند با استفاده از اين سنگ داراي انرژي مثبت مي‌شوند.
ويژگي‌هاي سنگ: انرژي مثبت سنگ، ارتعاشات موانع دورني انسان‌ها را از بين مي‌برد و سنگي كه رزق و روزي انسان‌ها را زياد مي‌كند.
خواص درماني سنگ: در درمان بيماري‌هايي از جمله سردردها، پروستات، گرفتگي‌هاي عضلاني، ميگرن، صرع، معده، كبد و در بيماري‌هاي گوارشي به كار مي‌رود.

طريقه استفاده از سنگ: به صورت نگين انگشتر به دست مي‌كنند و يا مي‌توانند تكه‌اي از سنگ صيقل يافته را در محل كار و زندگي خود قرار دهند.
طريقه نگهداري سنگ: هفته‌اي يك بار در آب روان بشويند و در برابر نور خورشيد قرار دهند.
توضيحات: سنگ عقيق داراي انواع مختلفي است از جمله:
عقيق آبي: عقيق آبي مخصوص چاكراي گلوست و اين عقيق سنگي است  بسيار آرامبخش
عقيق آتشي: عقيق آتشي مخصوص چاكراي ريشه است. عقيق آتشي نياز مالكش را برآورده مي‌كند.
عقيق سبز: عقيق سبز سنگي است كه مالك خودش را از درد و رنج و پرخاشگري دور مي‌كند و انرژي مثبت فراوان را به او مي‌دهد.

الماس‌

يونانيان معتقدند استفاده از سنگ الماس به صورت گردنبند، تقويت كننده قلب است. همچنين اگر آن را به شكم ببنديد، ناراحتي و مشكلات دستگاه گوارش را دور كرده و عمل هضم را آسان مي‌كند.

ياقوت‌

ياقوت باعث رفع بي‌‌حسي و تنبلي و ضعف و ناتواني مي‌شود. اين سنگ باعث تصفيه خون شده و جريان آن را افزايش مي‌دهد. اگر اين سنگ را به گردن بيندازيد، آرامش بخش خواهد بود.

مرواريد

مرواريد اعصاب را تقويت كرده و نگراني و اضطراب را از بين مي‌برد. اين سنگ بيماري‌هاي معده، قلب و جگر را نيز درمان مي‌كند.

اگر داراي حساسيت‌هاي پوستي و جوش هستيد مي‌توانيد از مرواريد استفاده كنيد؛ البته نبايد خواص اين سنگ را در درمان تهوع، بوي بد دهان و سردرد ناديده گرفت.

كهربا

كهربا در برطرف كردن آلرژي‌ها، التهابات مفاصل، استخوان درد و بيماري‌هاي مزمن نظير رماتيسم، مفيد و سودمند است. اين سنگ باعث آرامش دروني نيز مي‌شود.

زمرد

كساني كه از حالت تعادل رواني خارج مي‌شوند مي‌توانند از اين سنگ استفاده كنند. اين سنگ براي بيماري‌هاي قلب وكليه، كيسه صفرا، دردهاي ستون فقرات و رماتيسم نيز مفيد است.

فيروزه‌

با استفاده از اين سنگ شما مي‌توانيد اعتماد به نفستان را افزايش دهيد. فيروزه عامل شادي و نشاط نيز هست.

اماتيست‌

اماتيست براي رهايي از درد خصوصا دردهاي ناحيه سر و ميگرن و فشارهاي عصبي سودمند است. اين سنگ غدد و هورمون‌ها را تقويت كرد و سوخت و ساز سلولي را افزايش مي‌دهد.

سنگ نمك‌

اين سنگ انرژي‌هاي منفي را دفع مي‌كند و باعث يونيزه كردن هوا مي‌شود. همچنين براي رفع خستگي، افسردگي، ايجاد آرامش و سلامتي نيز كمك كننده است. از سنگ نمك براي مشكلات تنفسي و گرفتگي سينوس‌ها نيز استفاده مي‌شود.

یشم:
اين جواهر همراه با اشكال متنوعي از جادئيت و نفريت مي باشد كه در سايه اي از رنگهاي : سبز زمردي ، سفيد ، كرمي ، زرد ، نارنجي ، بنفش ، خاكستري ، در طبيعت يافت مي شود .

خواص سري : مظهر صلح و آرامش و محترم ترين سنگ در شرق ، ضد سرطان ، محافظ در برابر امواج منفي،رفع نگراني ضدافسردگي ،آرامش بخش Forutom videoslots erbjuder Garbo Casino aven spel pa blackjack gratis och roulette. ،ايجاد خوش شانسي ،رونق كسب و كار ،عشق ورزي ، پاكدامني، آگاهي ، اراده

يشم متعادل كننده : احساسات قلبي ، فشار خون ، زايمان .

تقويت : باروري ، بويايي، فعاليت ، سيستم هاي روده ، طحال ، درصد آهن و گلوكز خون ، گوش ها ، كبد ، مثانه،غدد ، كليه ها ،دستگاه گوارش ،ريه ، تسكين درد ها : عصبي ، كبد ، مثانه ، قاعدگي .

تورمالین :

سنگ تورمالین به رنگهاى سياه، سبز، صورتى و حتى به صورت بى رنگ وجود دارد.

سنگ تورمالین سبز به درمان مسموميت هاى خونى، بيماريهاى عفونى، کم خونى و مجراى لنفاوى كمك ميكند.

سنگ تورمالین اعصاب را آرام و قدرت تمركز را زياد ميكند.

سرطان در مراحل اوليه اش توسط سنگ تورمالین مداوا ميشود.

تفاوت جزئى در رنگ هاى سبز متنوع باعث درمان قلب بيمار online casino ميشود.

تورمالین سبز پيوندها را مستحكمتر و هماهنگى نظم و درك خانواده را زياد ميكند و ارتعاشات خلق و خوى را متعادل ميسازد.

اين سنگ مختص نشان قوچ (فروردين) است و متعلق به چاكراى قلب است.
سنگ تورمالین سياه گردش خونى را فعال و قلب را تقويت ميكند و باعث افزايش حس بويايى است.

اين نوع تورمالين ما را در برابر نيروهاى منفى دنيوى و غيره حمايت ميكند به همين دليل بايد آن را هميشه با خود داشته باشيم .

همچنين تورمالین سیاه ميتواند در برابر حسادتها و رشك ورزيدن هايى كه ما را احاطه كرده است در امان نگه دارد.

اين سنگ تحت صورتهاى فلكى عقرب ( آبان ),قوچ (فروردين) قراردارد.

سنگ تورمالین آبى صاحبش را با جنس مونث سازگارتر ميكند.

ريه ها، حنجره، غده تيروئيد، هورمونها و سيستم ايمنى بدن را نيرو ميبخشد.

مشكلات مربوط به تمركز را رفع ميكند و بيمايهاى روانى را تسكين ميدهد.

تورمالين صورتى (روبليت) سرگيجه را درمان ميكند و حافظه و قلب را نيرو ميبخشد.

بيماريهاى مربوط به ناخن ها و اعصاب را درمان ميكند.

اين سنگ براى درمان بعضى گونه هاى نازايى , بيماريهاى دستگاه تناسلى و مسائل مربوط به عادت ماهيانه است.
اين سنگ نگراني ها، سرخوردگي ها يا ناكاميهاى در ارتباطات و يا زندگيهاى مشترك بين زوج ها را از بين ميبرد.

سنگ تورمالین صورتى به ما در اراده احترام به خود و قدرت بيان ميدهد.

نيروى تمركز را درما زياد ميكند و عوارض بيمارييهاى روان تنى را درمان ميكند.

سنگ تورمالین نيروى عشق و دلباختگى را در ما بيدار و تنظيم ميكند و نوسانات قوى براى شادى، شور و هيجان در زندگى را منتشر ميكند.

تورمالين صورتى مختص علائم قوچ(فروردين) ترازو (مهر) و عقرب (آبان) است.

چشم ببر توده اى از كوارتز قهوه اى طلايى است كه به شكل راه راه با رسوبات رشته اى آهن خرمايى رنگ است و در برابر اسيد ها بسيارحساس است.

سنگ چشم ببر فعال كننده مراكز حركتى در بدن از جمله استخوان و مفاصل ميباشد و باعث تقويت آنها ميشود.

رنگ قهوه اى طلايي چشم ببر باعث گرم نگه داشتن بدن و بيش از هر چيز مجراهاى تنفسى ميشود.

چشم ببر:

چشم ببر داراى اثر تسكين بخش در تنگى نفس و آسم دارد.

اين سنگ ايجاد گرما و آرامش ميكند و افكار ما را براى مداواى ذات درونمان تحريك ميكند.

سنگ چشم ببر به كسانى كه داراى مشكلات امور مالى هستند كمك با ارزشى ميكند.

 زبرحد :

زبرجد ناراحتى هاى قلبى را از بين مى برد و قلب را نيرو مى بخشد.

زبرجد گردش خون را بهبود ميدهد.

همچنين زبرجد براى بيمارى هاى اندام هاى داخلى بسيارموثر است.

اشخاص حساس به زمان لازم است كه گردنبندى از زبرجد با خود داشته باشند زيرا اين سنگها همچون داروهاى محرك است.

سنگ پريدوت یا زبرجد در ما ايجاد روشن بينى و بصيرت ميكند و بر عليه اندوه و ناراحتى ها مبارزه ميكند .

زبرجد یا پريدوت تحت علائم جوزا (خرداد) و شير (مرداد) قرار دارد.

  • استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلا مانع است.

نگین

FILE0066casino , poker and bingo For the table games, classic Roulette with the single zero is listed along with mini roulette, a wheel using only 13 numbers. is anticipated to develop for a price of 9. alt=”FILE0065″ src=”http://www.neginsang.com/wp-content/uploads/FILE0065-300×276.jpg” width=”240″ height=”221″ />

online casino

سنگ های موجود در گالری نگین سنگ

عقیق قرمز کارنلین

عقیق  آبی

عقیق زرد

عقیق سیاه

نگین عقیق سیاه با تراش دامله

عقیق دکوراسیونی بر پایه  چوب

عقیق شجر

رزکوارتز

کریستال کوارتز

آمتیسیت

آمتیسیت ژئود بنفش online casinos تا online casino بنفش یاسی

انواع فیروزه

کریزوکولا افریقا

یشم سبز ایران

اپال زرد

کهربا

سرپانتین

ابسیدین سبز

آونتورین

گارنت سبز

گارنت قرمز

گارنت زرد